Kartais karpos, po tam tikro laiko, jos ir išnyksta savaime. O kartais tarsi pasisėja, išplinta po visą kūną ar tam tikrą jo dalį. Šie odos dariniai būna įvairaus dydžio, nuo vos įžiūrimų, kaip smeigtuko galvutė, iki gana didelių, kaip žirnis. Jų paviršius gali būti plokščias arba grublėtas, išvešėjęs arba išaugęs iš odos kaip ataugėlė. Karpos gali būti pavienės arba, taip vadinamos, dauginės, išsidėsčiusios grupėmis.
Paprastai karpomis užsikrečiama nuo kito žmogaus per mažas žaizdeles, tad su jomis dažniau susiduria aktyvesni vaikai ir paaugliai. Taip pat pastebėta, jog karpos labiau būdingos tų profesijų žmonėms, kurie darbo metu dažniau patiria smulkių sužalojimų. Pavyzdžiui, mėsininkai karpų turi 34 proc. dažniau nei biuro darbuotojai. Manikiūro metu galima užkrėsti klientus karpomis, jei manikiūro meistrė naudoja nesterilizuotus įrankius. Bet, jei įrankiai praeina visus dezinfekcijos ir sterilizacijos etapus – toks variantas tampa neįmanomu.
Reikia žinoti, kad karpos linkusios daugintis, todėl jau turint vieną reikia turėti omenyje tai, kad ji gali paplisti visame organizme. Todėl valyti keratozę, kuria jos būna apsigaubusios, nuo karpų reikia labai atsargiai, su tinkamomis priemonėmis – taip, kad jos nepradėtų šlapiuoti.
Karpos yra gėrybiniai dariniai, todėl pavojaus sveikatai jos nekelia, tačiau atrodo neestetiškai, o jeigu susiformuoja ant padų ar kitoje kūno vietoje, kuri dažniau trinama - kelia diskomfortą ar net skausmą. Visiškai pašalinti žmogaus papilomos virusą neįmanoma. Tačiau galima pasiekti ilgalaikę remisiją ir atsikratyti išorinių ligos apraiškų. Yra net keletas veiksmingų karpų šalinimo būdų, kurie leidžia pašalinti darinius be atkryčio rizikos. Tuo pačiu reikėtų stiprinti bendrą organizmo imunitetą, nes karpų atsiradimas siejamas būtent su jo nusilpimu.
Karpas ant rankų ar kitose lengvai pasiekiamose vietose galima naikinti savarankiškai namuose, o sudėtingesnius atvejus siūlome aptarti su gydytoju ar podologu.
Kaip atsiranda karpos?
Visas karpų rūšis sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV) - jis išprovokuoja nenormalų ląstelių dauginimąsi. Esama labai daug įvairių ŽPV tipų ir tik kai kurie iš jų gali sukelti karpas. Taigi, virusas per nedidelę žaizdelę patenka į organizmą, ir, jei šio imunitetas nusilpęs – įsitvirtina silpnoje odos vietoje (ten, kur didesnė trintis). Viruso veikiamos odos ląstelės pradeda nenormaliai greitai daugintis ir taip susiformuoja karpos.
Karpų rūšių yra kelios, bet mes apžvelkime karpas, atsirandančias ant rankų. Jas galima suskirstyti į tris kategorijas:
- Ponaginės – lokalizuotos po nagu. Jų augimas veda prie nago plokštelės plonėjimo ir deformacijos, ko pasekoje atsiranda onicholizė. Tokią karpą pastebėti sunku, nes jos spalva artima odos spalvai, o atsiradusią onicholizę bandoma paaiškinti visais įmanomais kitais būdais. Tokią karpą diagnozuoti galima tik pašalinus atšokusią nago dalį ir nuvalius susidariusią ponaginę keratozę nuo nago guolio. Jei po šios manipuliacijos pamatėte odos paviršiuje juodus taškelius – vualia – radote karpą. Norint, kad nagas vėl priaugtų prie nago guolio – karpą reikės išnaikinti. Tai galima padaryti specialiais karpas naikinančiais preparatais.
- Karpos, lokalizuotos šalia nago. Jos gali turėti šaknį, kuri, augdama gylyn pažeidžia nago guolį ir deformuoja nago plokštelę. Tačiau dažniau pasitaiko atvejai, kai karpos aplink nagą išsidėsčiusios odos paviršiuje, šaknies neturi, bet gana sparčiai plinta ir būna stipriai apaugusios keratozės sluoksniu. Todėl jos atrodo labai neestetiškai ir jas tiesiog norisi kuo greičiau išnaikinti. Gera žinia ta, kad būtent jos lengviausiai pasiduoda gydymui preparatais.
- Karpos ant pirštų, toliau nuo nago plokštelių. Jos būna labai pakilusios virš odos, tarsi maži augliukai, šviesiai rausvos ar rusvos spalvos. Kartais gali turėti baltos spalvos ,,žiedą‘‘. Tokias karpas geriausia būtų naikinti lazeriu arba skystu azotu kosmetologo ar gydytojo kabinete.
Ar galima daryti manikiūrą turint karpų?
Sakytume – ne tik galima, bet ir reikia! Ponagines ar šalia nago esančias karpas saugiai ir švariai nuvalyti nuo keratozės sluoksnio, kuriuo jos būna apsigaubusios, gebės tik specialistas, turintis tam skirtas priemones. Vaistai, skirti karpų naikinimui veiks tik tada, jei jie bus tepami ant švarios karpos. Ir, aišku, kad naikinant karpą, specialisto priežiūra ir konsultacija suteikia daugiau ramybės?